مبانی طراحی مد: عوامل تاثیرگذار بر مدی محبوب

مبانی طراحی مد: عوامل تاثیرگذار بر مدی محبوب

 

در پروسه‌ی طراحی مد، هر فرد نقش تاثیرگذاری در ایجاد ترندهای مربوط به مد بازی می‌کند. از طراح و متخصص مد گرفته تا سلبریتی‌ها، هر فردی می‌تواند الهه‌ی تاثیرگذاری بر مد محبوب آن دوره باشد.

به گفته‌ی طراح معروف آلمانی: “فشن یعنی معلق بودن، سوپرایز و فانتزی. فشن به قوانین ربطی ندارد.” و البته فشن یعنی ایجاد ترندهای جدید با استایل‌ها و طراحی‌های منحصر بفرد. با تمام این‌ها، در ادامه‌ی مطلب قصد داریم به عوامل تاثیرگذار بر مدی محبوب بپردازیم.

پیش بینی مد ( رنگ و پارچه)

تصمیم گیری در مورد رنگ، پارچه و ظاهر مخصوص فصل آینده چیزی است که تمام طراحان روی آن کار می‌کنند. طراحان کار بر روی استایل‌ها و الگوها را چند ماه زودتر آغاز کرده تا بالاخره وقتی فصل آن از راه رسید آماده باشند.

در روند مد، پیش بینی کننده‌های فشن اطلاعاتی را از طراحان پارچه، متخصصین رنگ و بازاریابان به دست می‌آورند. اطلاعات بدست آمده از طریق آنها به طراحان کمک می‌کند تا ترند مخصوص به فصل آینده را ایجاد کنند. از همین رو یک فصل ممکن است طرح‌های گلدار خیلی مد باشد و فصلی دیگر پرینت‌های انتزاعی.

چرخه‌ی ترندهای رنگ و پارچه توسط طراحان مد ایجاد می‌شود تا بر خریدارانی که در خانه‌های مد و خرده فروشی‌ها انتظار طرح‌های جدید و متنوع را می‌کشند اثر گذاری کند.

سلبریتی‌ها

سلبریتی‌ها یکی از بزرگ‌ترین تاثیر گذاران بر صنعت مد هستند. طراحان مد و سلبریتی‌ها اغلب پیوندی نزدیک با یکدیگر دارند. طراحان به طور ویژه برای سلبریتی‌ها لباس طراحی می‌کنند تا آنها را در فیلم‌ها، فشن شوها، مراسم‌ها و غیره به تن کنند. وقتی عموم این نوع لباس‌ها را بر تن سلبریتی‌ها ببیند، توجهش جلب شده و آن لباس و طراحی محبوب می‌شود.

فیلم‌ها و موزیک ویدیوها

دنیای سرگرمی هم تاثیر عمده‌ای بر مد دارد. از هالیوود گرفته تا صنایع سرگرمی هر ملت دیگری، ستارگان سینما و موسیقی با لباس‌ها و استایل خود مخاطبان را مجذوب می‌کنند.

هنرمندان سینما یا موسیقی معمولا سبک لباسی خاص به همراه اکسسوری‌های جذابی دارند که توجه مخاطبان و افراد بیننده را به خود و به آنها جلب می‌کند. حتی بسیاری از هنرمندان پس از معروفیت، خط لباس، اکسسوری یا لوازم آرایشی خود را راه اندازی کرده‌اند.

متخصص مد

مد و مدل‌ها مدام در حال تغییر هستند اما آنچه که دائما احتیاج است خدمات یک متخصص مد است. متخصص مد کسی است که اساسا کل ظاهر یک سلبریتی برای برنامه یا پس از آن را برنامه ریزی می‌کند. در پشت یک ظاهر یا طراحی‌ای زیبا، اغلب خلاقیت متخصص مد وجود دارد. یک متخصص به شدت بر ترند مد تاثیرگذار است چراکه می‌تواند تجسم کند کدام اکسسوری به کدام لباس می‌آید.

متخصص مد شدن را می‌توان به عنوان یک حرفه دنبال کرد، هر چند که نیاز به آموزش توسط آموزشگاه‌های طراحی مد دارد.

اقتصاد یک کشور

اقتصاد یک کشور عامل دیگری است که بر مد و فشن تاثیر گذار است. وقتی قیمت یک پارچه بالا برود، طراحان ممکن است به جای بالا بردن قیمت از پارچه‌ی جایگزین استفاده کنند.

طراحی مد به عنوان موضوع بحث، بسیار گسترده است. هرچه بیشتر کاوش و تجربه کنید به نتایج جالب‌تری دست پیدا می‌کنید. تمام کاری که لازم است انجام دهید این است که به سمت اهداف‌‌تان حرکت کرده و خلاق باشید. همچنین سعی کنید از متدهای طراحی خلاقانه که می‌توانند موجب محبوبیت دیزاین شما شوند استفاده کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

اجرا شده توسط: همیار وردپرس